KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460

po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno
ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán
banner_facebook.jpg

 

Vánoční dárekS blížící se dobou Vánoc jistě často přemýšlíte, jaký dárek dát svým blízkým, případně sobě. Možná Vás také napadlo, že tu pravou radost pod vánočním stromkem by udělalo zvířátko. Aby se ale předpokládaná radost nezvrhla v pravý opak, nabízíme Vám několik otázek, na něž byste měli najít odpovědi.Opravdu si obdarovaná osoba zvířátko přeje?

 

Vám se pořízení mazlíčka může zdát jako bezchybný nápad, ale především byste se měli vžít do přání, potřeb a možností osoby, která bude o zvíře následně pečovat. Pokud ho pořizujete sobě, pak je dobré zamyslet se nad všemi možnými situacemi, které mohou v průběhu života s mazlíčkem nastat.

 

Ať už tedy zvíře pořizujete sobě nebo někomu blízkému, konečné rozhodnutí by mělo padnout po pečlivé úvaze.Jaké zvíře si chci pořídit?

 

Je dobré promyslet, nejen to, jaké zvíře se Vám líbí, ale také to, o jaké zvíře jste schopni a ochotni se postarat.

 

Vybírat můžete od rybiček, přes plazy, ptáky až po kočky, psy nebo hospodářská zvířata.

 

Především u pejsků a kočiček byste také měli zvážit, zda chcete zvíře čistokrevné od chovatele, nebo se raději podíváte po vhodném společníkovi v útulku. S nalezencem asi budete mít zpočátku více práce, může to být zvířátko starší, zrazené, zlomené. Je to dobrý skutek, ale tím, že za pár týdnů vrátíte zvíře, které nemůžete zvládnout, zpět do útulkového kotce mu nepomůžete. Je určitě dobré probrat povahu a chování zvířete s personálem útulku, který ho zná. Zvažte své schopnosti, aby se dobrý skutek neobrátil proti Vám a vybranému kamarádovi.Bude na péči o zvíře dostatek financí?

 

Ano, zahrnete nového kamaráda láskou, péčí, budete se mu pravidelně věnovat, trávit s ním dostatek času,... Ale finanční stránka věci je neméně důležitá. Ať už se jedná o počáteční náklady na pořízení vlastního zvířátka a nezbytné výbavy nebo o náklady v průběhu Vašeho soužití. Právě druhé zmíněné jsou často podceňovány.náklady na výživu

 

Rozhodně byste na krmení neměli šetřit. Počítejte s tím, že pokud si pořídíte padesátikilového psa, musíte mu zajistit již od raného věku kvalitní a vyváženou stravu. Zejména velká a dlouho rostoucí plemena jsou citlivá k dietním chybám učiněným v době růstu. Zejména v tomto období, ale i kdykoliv potom a nejen u velkých a obřích plemen a nejen u psů platí, že na krmivu neušetříte.

 

Nákup nekvalitních a levných krmiv se Vám po čase vrátí v podobě rozmanitých zdravotních problémů, které jsou často velmi závažné a někdy až neřešitelné. Ať už se jedná o močové kameny u kocourků nebo o defektní růst kostí  u velkých psů. Více o možnostech krmení zde http://veterinapruhonice.cz/jak-spravne-krmit-meho-psa-,124.htmlnáklady na veterinární péči

 

I zdravé zvíře musí občas na veterinu. Jedná se o preventivní zákroky zejména v podobě očkování (více zde http://veterinapruhonice.cz/kdy-jak-a-proc-ockovat-,145.html), odčervení,... U kočiček, které budou pobývat i venku je vhodné také zvážit kastraci, jako prevenci nechtěných koťátek. I toto byste měli vzít v potaz.

 

Samozřejmě se mohou vyskytnout  i zdravotní problémy, i tuto nepříjemnou variantu musíte mít na zřeteli.další náklady

 

Souvisí zejména s vybavením pro vaše zvířátko. Terárium, akvárium, klec, pamlsky, hračky, pelíšky, obojky, misky, podestýlka,... - vše má svou cenu. Je samozřejmě na Vás, kolik se rozhodnete investovat. Ale alespoň minimální náklady i v této oblasti Vás neminou.

 

Další položku na účtu může poté tvořit poplatek za výcvik, ubytování v hotelu, poplatky na výstavách,...Bude na péči o zvíře dostatek času?

 

Čas je to nejdůležitější, co Vašemu mazlíčkovi můžete a musíte věnovat. Zejména u psů, koček a dalších společenských zvířat je to nezbytnost, která se nedá ničím nahradit. Problémy plynoucí ze zanedbání této oblasti na sebe nenechají dlouho čekat.poslušnost

 

Ani sebelepší cvičák nenahradí čas a práci, kterou jste měli odvést společně se svým psem. Poslušnost rozhodně není o tom složit zkoušky. Poslušnost je o každodenním soužití, které by mělo být příjemné jak pro Vás, tak i pro Vaše zvíře. To znamená, že i když nechcete se svým pejskem splnit žádné zkoušky, je třeba se mu v oblasti výcviku věnovat. Pes, který tahá na vodítku, nenechá se od Vás podívat do tlamy, sáhnout na packy nebo zadeček, je schopen Vás kousnout, pokud děláte něco, co se mu nelíbí, vyje, když je doma sám, není příjemným společníkem, kterého jste měli v úmyslu si pořídit.venčení

 

Každý pes potřebuje alespoň třikrát denně ven. To je minimum pro dospělého jedince, štěně samozřejmě musí vykonat potřebu častěji. Pokud máte zahrádku, je pro Vás a Vašeho kamaráda vyprázdnění snadnější, ale i tak byste neměli opomenout alespoň jednu vydatnou procházku denně. Pes potřebuje navštívit nová prostředí, seznámit se s pachy, které ještě nezná. Na zahradě (i velké) se bude zákonitě nudit. Z toho mohou plynout i poměrně závažné problémy v oblasti chování, které se pak obtížně řeší.

 

Venčení by ale nemělo znamenat jen zběsilé půlhodinové lítání psa po poli za domem. Fyzická únava je obvykle jen chvilková záležitost a po chvíli odpočinku přijde doma zase nuda a potřeba se jakkoliv zaměstnat (třeba i kousáním nábytku, dveří, štěkáním,...).

 

Procházka by měla být aktivně stráveným společným časem. To znamená občas dát psíkovi nějaký povel, učit se v rámci procházky různé triky, ať už to bude obíhání pařezů v lese, panáčkování nabo přinášení aportů. Psychická únava je mnohem lepší než dvacet kilometrů uběhnutých vedle kola. A na procházky se společně budete i těšit, protože si užijete mnohem víc zábavy.péče o zevnějšek

 

Tato oblast se samozřejmě netýká jen pejsků. I když si pořídíte např. dlouhosrstou kočičku, je třeba ji jednou za čas rozčesat (frekvence je samozřejmě individuální a závisí na kvalitě a typu srsti).

 

Na veškeré tyto úkony je třeba zvíře zvyknout postupně, nemůžete čekat, že to půjde hned a samo od sebe. Pokud vše zvládnete, ušetříte Vašemu mazlíkovi stres spojený s rozčesáváním zplstnatělé srsti, případně s nutným úplným ostříháním tzv. dohola.

 

Psům, kteří se pohybují hlavně na měkkém podkladu bude také pravděpodobně třeba jednou za čas ostříhat drápky.

 

Zkrátka péče o vzhled Vašeho mazlíčka Vás nemine, ale pokud ji budete dělat pravidelně, budou to jistě pro Vás i Vašeho chlupatého kamaráda příjemně strávené chvíle.zdravotní prevence

 

I v této oblasti byste měli aktivně spolupracovat se svým mazlíkem. Je mnoho zdravotních potíží, jimž lze pravidelnou péčí a kontrolou předcházet a vyhnout se tak mnohdy zdlouhavému a pro obě strany nepříjemnému léčení.

 

Jedná se například o čištění zoubků nebo uší (o tom více zde http://veterinapruhonice.cz/proc-cistit-psovi-zuby-,125.html, http://veterinapruhonice.cz/ouska...-cistit-nebo-ne-,127.html). O odčervení http://veterinapruhonice.cz/jak-na-vnitrni-parazity-,126.html nebo boj proti zevním parazitům http://veterinapruhonice.cz/jak-na-zevni-parazity-,155.html.

 

A navíc - čím více času budete se zvířátkem trávit, tím dříve si také všimnete začínajících zdravotních obtíží.Je zvolené plemeno to nejvhodnější?

 

Volba v rámci širokého spektra plemen je důležitá zejména u psů. Ale i kočky se v tomto směru liší.povaha

 

Měla by být rozhodujícím kritériem pro výběr. Je třeba zvážit, za jakým účelem svého společníka pořizujete. S výběrem nespěchejte, je to na mnoho let! Potom už bude pozdě divit se, že lovecké plemeno Vám na poli prožene zajíce a bude vyžadovat mnohem více aktivity než plemeno tzv. společenské.

 

Správný výběr je rozhodující pro dlouholetý a harmonický vztah mezi vámi a mazlíkem. Samozřejmě že také záleží na povaze toho konkrétního jedince, ale jsou věci vzniklé staletími šlechtění, které se prostě nedají změnit. Měli byste si s rozmyslem a chladnou hlavou kladně odpovědět, že daného jedince jste schopni zvládnout a poskytnout mu vše, co potřebuje. Ano, první zamilovanost nad obrázkem nádherného zvířete je silná, ale pro spokojenost obou nestačí.

 

Většina problémů s psychikou plyne právě z nerespektování a neuspokojení potřeb zvířete. V tomto připadě opravdu platí “dvakrát měř, jednou řež”. No, možná měřte i třikrát...prostor

 

Pokud chcete psa do menšího bytu, pravděpodobně budete hledat mezi malými plemeny. Ale i tato volba může být chybná. Pejsky typu jack russel teriér nikdy nedonutíte mnoho hodin v kuse ležet na pelíšku a nic nedělat. Ano, mohou být s vámi v bytě, ale musíte jim poskytnout dostatek pohybu venku. A když píšeme dostatek, myslíme tím opravdu hodně. I velký pes v malém bytě může být velmi spokojen, ale opět záleží hodně na potřebách daného plemene.

 

Jak již bylo zmíněno výše, prostor neznamená jen velký oplocený pozemek, kam psa ráno pustíte a večer ho tam najdete. Návštěvu nových míst potřebuje každý pes, bez rozdílu.údržba

 

Je různě náročná u různých plemen. Je jen na Vás, kolik času a financí do ní chcete investovat. Pořídit si dlouhosrstou kočičku nebo pejska, které pak z jakéhokoliv důvodu nejste schopni pravidelně vyčesat, není to pravé ořechové. Stres z vystříhávání nebo mnohdy bolestivého rozčesávání zplstnatělé srsti zažívají oni - kvůli Vám.

Ať už mazlíčka pořizujete sobě nebo někomu blízkému, ať už je to jakýkoliv druh a v rámci druhu jakékoliv plemeno, poddruh,... ať už ho máte k jakémukoliv účelu, ať jsou Vaše očekávání jakákoliv... Přejeme Vám, abyste měli při výběru šťastnou ruku a hlavně chladnou hlavu. Odpovězte si předem na všechny (i nepříjemné) otázky. Žádný problém nebo nejasnost nenechte “v koutě” s tím, že se to “potom vyřeší”. “Potom” už u Vašich nohou bude stát zvíře (je jedno jestli kočka, pes, kůň, morče,... nebo třeba zakrslé prasátko, protože všichni se na Vás budou dívat stejně věrně a oddaně) a vy se budete muset postarat ke spokojenosti nejen Vaší, ale i jeho.

 

 

Mít takového společníka by pro Vás měla být pocta, nezklamejte jeho důvěru!!!

 

 

Za všechny spokojené mazlíky Vám moc děkujeme!!!

 

 

 

Veterinární klinika Průhonice: ZVÍŘE JAKO VÁNOČNÍ DÁREK

A A A