KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460

po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno
ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán
banner_facebook.jpg

Kastrace fenyJste-li majiteli fenečky, jistě jste někdy uvažovali o kastraci. V následujícím článku Vám nabídneme shrnutí výhod a nevýhod tohoto zákroku a také krátký obrazový popis průběhu operace.VýhodySnížení rizika tvorby nádorů mléčné žlázy

 

Pokud je kastrace provedena u fenky ještě před prvním háráním (tato metoda je často využívána v USA), je riziko tvorby těchto nádorů naprosto minimální. Problém je ale v tom, že mentálně zůstane fenka štěnětem. I z tohoto důvodu doporučujeme kastraci po prvním hárání. Fenka už je v té době psychicky dospělá a riziko tvorby nádorů mléčné žlázy je také sníženo.Prevence pyometry (zánětu dělohy)

 

Pyometra je u většiny fen život ohrožující stav. Objevuje se obvykle v období 2-9 týdnů po hárání. V období hárání a těsně po něm totiž v těle nastává několik změn, které v kombinaci mohou usnadnit vznik zánětu v děloze. Příčinami tedy jsou hormonální dysbalance, snížená imunita, otevřené porodní cesty a zvýšená děložní sekrece.

 

Kastrovaná fenka jednak nehárá a navíc je jí při kastraci obvykle odstraněna i děloha, tudíž zánět nemá kde vzniknout.Zabránění nežádoucímu nakrytí

 

Při kastraci jsou fence odstraněny vaječníky a obvykle i děloha, nakrytí je proto nemožné.Prevence falešné březosti

 

Takzvaná falešná březost se u některých fen objevuje po hárání. Imituje skutečnou březost a především následnou péči o štěňata. Fenka se chová jinak než obvykle, může “adoptovat” některou z hraček a chovat se k ní jako ke štěněti, obvykle začne být aktivní i mléčná žláza a naplní se mlékem.

 

To bývá obvykle největší problém, neboť mléko, které ve žláze zůstává, může vyvolat někdy i hodně závažný zánět. Ten je pak třeba léčit.NevýhodyInkontinence

 

Nechtěný únik moči se ojediněle objevuje po kastraci zejména u fen větších plemen. Důvodem je snížená funkčnost hladkosvalového svěrače močové trubice. Tento stav se ale dá uspokojivě léčit podávání speciálního sirupu.Obezita

 

Fenka je po kastraci obvykle klidnější, navíc i hormonálně funguje jinak. Oba tyto faktory mohou přispět ke vzniku obezity. V žádném případě ale fenka nebude přibírat tzv.”ze vzduchu”. Jako prevence stačí rozumná úprava krmné dávky a dostatečný pohyb.Jak kastrace probíháKastrace je obvykle prováděna jako ovarihysterektomie, což znamená, že jsou fence odebrány jak vaječníky, tak i děloha. Stejně jako před každou operací je nutná hladovka, po operaci standardní pooperační péče, která spočívá zejména v domácím podávání antibiotik a v nošení ochranného límce, aby nedošlo k rozlízání rány. Za cca 10 dní jsou odstraněny stehy.

 

Vlastní průběh operace ilustrují následující snímky.

 

Poté, co je fenka uvedena do celkové anestezie, je operační pole pečlivě oholeno...
IMG_0656.JPG


...ošetřeno desinfekčním mýdlem...
IMG_0657.JPG


...a poté desinfekcí ve spreji.
IMG_0658.JPG


Poté je přiložena sterilní ochranná operační rouška.
IMG_0659.JPG


Řez je veden za pupkem ve střední linii břicha, kde se poté rána snadněji hojí. K řezu je použit kauter, který zároveň mírně spálí cévy v místě řezu a minimalizuje tak krvácení.
IMG_0660.JPG


Děloha je spolu s vaječníkem vtažena do operační rány a vstřebatelným šicím materiálem je podvázán jeden roh děložní spolu s vaječníkem.
IMG_0663 popis.JPG


Po podvázání je děložní roh odstřižen, před odstřižením je použit kauter pro minimalizaci krvácení.
IMG_0665.JPG


Stejný postup je zopakován i u druhého rohu děložního.
IMG_0667 popis.JPG


Poté je do operační rány vtaženo tělo děložní...
IMG_0669 popis.JPG


… a rovněž je podvázáno vstřebatelným šicím materiálem a následně odstřiženo.
IMG_0671.JPG


Šití se provádí standardně ve třech vrstvách, t.j. břišní stěna, podkoží a kůže. Kožní stehy musí být za 10 dní vyjmuty.
IMG_0672.JPG


Sešitá rána je očištěna, ošetřena tekutým desinfekčním obvazem a náplastí.

IMG_0673.JPG

 

 

Jakékoliv další dotazy Vám rádi zodpovíme.

 

 

 


Veterinární klinika Průhonice: KASTRACE FENY

A A A