KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460

po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno
ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán
banner_facebook.jpg

Co s análními žlázkami?Co jsou anální žlázky?

 

Jsou to pachové žlázy, jejichž sekretem si pejsek značí teritorium. Pokud si kolem konečníku představíme pomyslný hodinový ciferník, jsou uloženy u čísel 4 a 8. Mohou být uloženy různě hluboko pod kůží, jsou proto individuálně různě dobře hmatné. I velikost je individuální a závisí především na velikosti psa. Náplň se tvoří neustále a je vypuzována obvykle spolu se stolicí, která ji při průchodu konečníkem ze žlázek vytlačí.Mají se žlázky preventivně manuálně vyprazdňovat?

 

Jak již bylo zmíněno výše, žlázky se vyprazdňují samy a u některých psů o jejich existenci nebudete vědět po celý život. Z toho plyne, že pokud nenastane jakýkoliv problém, preventivní vyprazdňování není nutné. Naopak zvýšené dráždění vymačkáváním by mohlo přeplnění a následný zánět způsobit.Co bývá příčinou problémů se žlázkami?

 

Příčin může být hned několik.

Jsou psi, kteří mají tyto potíže často a neexistuje k nim žádná zjevná příčina. Mohou to být zvířata, u kterých se přirozeně tvoří větší množství sekretu, nebo je hustší jeho konzistence, případně jsou žlázky uloženy hlouběji a samovolné vyprazdňování je náročnější.

 

Obecně se také dá říci, že náchylnější k přeplnění a zánětu žlázek budou psi s celkově citlivější kůží.

 

U psů, kteří na potíže se žlázkami netrpí, může problém s přeplněním nastat po průjmech. V tomto období chybí možnost přirozeného vyprázdnění průchodem stolice, proto se mohou žlázky přeplnit.

 

Lze onemocnění žlázek předcházet?

 

U psů, u kterých se tvoří přirozeně větší množství sekretu, nezbyde jiné řešení, než pravidelně žlázky manuálně vyprázdnit. To znamená, že ihned, jak se váš pes začne o oblast žlázek více zajímat, je nutné obsah evakuovat a předejít tak zánětu.

 

Podobné pravidlo lze použít i po průjmech. Pokud se pes o oblast kolem konečníku zajímá více, je dobré žlázky překontrolovat, pokud je chování normální, není ke kontrole důvod. Ne každý průjem znamená následné přeplnění žlázek.

U psů, kteří mají citlivější kůži (kromě problémů se žlázkami se u těchto jedinců častěji mohou vyskytovat také záněty uší) je doporučitelné vyzkoušet hypoalergenní dietu. Často je efekt až nečekaně výrazný a problém se žlázkami může úplně zmizet.Jak poznám, že žlázky nejsou v pořádku?

 

Přirozená náplň žlázek je zapáchající, řídká, v různých odstínech hnědé barvy. Zdravé žlázky jsou na pohmat měkké a nebolestivé.

 

Na problém Vás obvykle upozorní sám pejsek svým chováním. Nejčastěji začne “sáňkovat”, intenzivně si olizovat oblast okolo konečníku, vykusovat srst. Dalšími varovnými signály mohou být kožní problémy v bederní oblasti, bolest při kálení a zvedání ocasu.Co dělat, když se můj pes takto projevuje?

 

Pokud se vyskytne jakýkoliv z výše uvedených projevů, je lepší na nic nečekat a dostavit se na veterinu, pokud totiž problém bude trvat déle a nebude se řešit, může dojít až k prasknutí žlázek a jejich otevření (fistulaci) na povrch, nebo do podkoží. Tady žlázky zkontrolujeme, zjistíme, zda je příčinou problému pouhé přeplnění nebo už i zánět. Dle toho se rozhodneme pro nejlepší možnou léčbu, nasazení antibiotik,...

 

Při častých a opakujících se zánětech nebo chronických potížích je možné také chirurgické odstranění žlázek.

 

 

 

Pokud máte jakýkoliv další dotaz, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám poradíme.

 

 

 

 

Veterinární klinika Průhonice: CO S ANÁLNÍMI ŽLÁZKAMI?

A A A