KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460

po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno
ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán
banner_facebook.jpg

Hypertofická osteodystrofie


Jedná se o onemocnění kostí dospívajících psů (nejčastěji ve věku 2-8 měsíců) především velkých plemen. Nejčastěji postihuje koncové části kostí předloktí, případně kostí bérce.

 

Příčina tohoto onemocnění není přesně známa. Uvažuje se o nedostatku vitamínu C v dietě, ale výzkumy tuto možnost nepotvrdily.

 

Je ale známo, že dochází k poruše krvení v oblasti kosti, kde se nachází růstová ploténka (to je oblast, díky níž kost roste do délky). Ploténka u zdravého jedince s postupem času osifikuje (kostnatí) až do stádia, kdy je tzv. ukončen růst dlouhých kostí. Tento proces je ale při hypertrofické osteodystrofii narušen. Poruchou krvení dochází k selhání nebo oddálení osifikace. Nezkostnatělý pás růstové ploténky se poté zvětšuje a v přilehlé kosti v důsledku toho vznikají zánětlivé změny, krváceniny, nekrózy, fraktury a rozsáhlé remodelující změny.

 

Klinicky se projevuje bolestivostí, otokem v místě postižení, mírným až silným kulháním. V těžších případech se u pejsků objeví apatie, nechutenství, zvýšená teplota. Onemocnění je obvykle epizodické. Na hrudních končetinách může někdy dojít k předčasnému uzávěru růstové ploténky a následnému zkřivení nohou.

 

Diagnóza stanovena na základě anamnézy a klinických příznaků je potvrzena rentgenologickým vyšetřením.

 

Léčba je zaměřena na celkovou podporu organismu. Základem jak v léčbě, tak i v prevenci je kvalitní krmivo. Při výrazné bolestivosti a otoku se podávají nesteroidní protizánětlivé léky. Změny obvykle odezní samy, v těžších případech mohou na kostech přetrvat po celý život jako následek prodělaného onemocnění.
Na naši kliniku přišel mladý pes (7 měsíců) plemene německá doga s výrazným kulháním a podezřením na frakturu. Po sérii rentgenových snímků jsme došli k jasné diagnóze - hypertrofická osteodystrofie.

Po nasazení symptomatické léčby (nesteroidní protizánětlivé léky) se jeho stav během necelého týdne upravil takřka k normálu. Majiteli byla doporučena a následně i provedena změna krmiva na kvalitnější.

Dáváme Vám k dispozici několik snímků právě tohoto pacienta.


Zevně je patrný otok na levé hrudní končetině v oblasti koncové části předloktí.
DSC07386 s popisem komp..JPG


Na srovnávacím rentgenu obou končetin jsou popsány změny na postižené levé končetině.

IMG_6696 s popisem nový komp..JPG


Pro lepší představu ještě nabízíme samostatný snímek postižené levé...

IMG_6708 s popisem komp..JPG


...a nezměněné pravé končetiny.

IMG_6704 komp..jpeg

 

 

 


Veterinární klinika Průhonice: HYPERTROFICKÁ OSTEODYSTROFIE

A A A