KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460

po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno
ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán
banner_facebook.jpg

Komedon


Komedon je výsledkem defektní keratinizace kůže. Může se vytvořit na různých místech na těle. Jedná se v podstatě o chlupový folikul patologicky naplněný odumřelými kožními buňkami, které by za normálních okolností měly být z kůže odloučeny.

 

Jako takový je nebolestivý a nesvědivý, problém obvykle způsobí až sekundární bakteriální infekce nebo chronické dráždění. Poté se objeví bolest, svědění, otok, lokální zánět...

 

Takový stav je nutno řešit. Někdy stačí lokální aplikace desinfekce, případně antibiotik, někdy je nutné podávat antibiotika i celkově v injekcích nebo tabletách.

 

Pokud je lokalizace komedonu problematická a dochází k opětovnému dráždění a problémům, je nejlepším řešením operativní odstranění.

Právě na takovém zákroku byl u nás na klinice zlatý retriever, z jehož operace Vám nabízíme několik obrázků.


Komedon byl lokalizován v meziprstí.

obrázek 1(1).JPG


Operační pole bylo oholeno a vydesinfikováno. Při operaci byla poté postižená oblast odstraněna pomocí kauteru (tkáň odřízne a zároveň lokálně spálí, takže nedochází k výraznému krvácení).
obrázek 2(1).JPG


Výsledná ranka nebyla vzhledem k lokalizaci uzavřena šitím, neboť zde dochází při chůzi k velkému tahu a stehy by nedržely. Byla ošetřena mastí podporující hojení a pejsek dostal celkově antibiotika.
obrázek 3.JPG


Rána byla důkladně obvázána a bude průběžně kontrolována a převazována jak na klinice, tak v domácím ošetření.

obrázek(1).JPG

 

 


Veterinární klinika Průhonice: KOMEDON

A A A