KONTAKTY A ORDINAČNÍ HODINY


TELEFON:

267 750 311

MOBIL:

605 264 460

po 9 - 17
út  9 - 17
st  9 - 12
čt  9 - 17
pá 9 - 17
so zavřeno
ne zavřeno
ceníme si vašeho i našeho času
proto musí být každý pacient
řádně objednán
banner_facebook.jpg

Střelná rána

 

 

Případ se týká asi čtyřletého kocourka. Majitelé ho na kliniku přinesli s tím, že je smutnější, chybí mu jeho obvyklá energie. Navíc na jeho levém boku těsně za žebry objevili malou ranku.

 

Kocourka jsme, vzhledem k jeho nespoutané povaze, šetrně sedovali, abychom ušetřili stresu jeho i nás, a převzali ho k ošetření.

 

Oblast na boku v okolí rány jsme oholili a ránu zrevidovali. Na první pohled se zdálo, že se jedná o následek prasklého abscesu, který se u koček, zejména venkovních, objevuje po bojích s jinými jedinci. Místo zanesení infekce je obvykle velmi malé (po vpichu drápku nebo zubu), a proto majitelé na problém často přijdou až ve chvíli, kdy se podkožní infekce rozvine a absces praskne.

 

Rána měla asi 1 centimetr v průměru, ale zvláštní na ní bylo to, že srst v jejím bezprostředním okolí byla jakoby vtažena dovnitř. Vzhledem k ne úplně typickému vzhledu jsme se ještě před finálním ošetřením rány rozhodli pro zhotovení rentgenového snímku.

 

Na RTG byla patrná střela, která se zachytila s největší pravděpodobností ve svalové hmotě kolem páteře. Tím jsme vyřešili otázku srsti vtažené do rány - to se stalo při průchodu střely.

 

boční RTG snímek s patrnou střelou

395. Orechova, Fe, M, Toma, 3.6.2013.jpg

 

detail diabolky

395. Orechova, Fe, M, Toma, 3.6.20132.jpg

 

RTG snímek při pohledu shora

396. Orechova, Fe, M, Toma, 3.6.2013.jpg

 

detail diabolky

396. Orechova, Fe, M, Toma, 3.6.20132.jpg


 

Vzhledem k lokalizaci diabolky hluboko ve svalovině a také vzhledem k tomu, že střelné poranění již bylo starší (asi týden až deset dní), jsme se rozhodli střelu ponechat na místě. Tělo je v tomto případě schopné střelu opouzdřit bez jakýchkoliv dalších příznaků.

 

Místo průstřelu bylo vydesinfikováno a rána do hloubky pečlivě zbavena všech nečistot a nekrotické tkáně. Následně byla v několika vrstvách zašita, zevně ošetřena desinfekcí a jemně kryta náplastí. Kocourek dostal injekčně antibiotika a léky snižující bolest.

 

I přes antibiotickou terapii po několika dnech zánět v místě opět zesílil. Proto jsme se rozhodli střelu z rány operativně odstranit.

 

vzhled rány po obnovení zánětlivého procesu a odhojení části původních stehů

DSC00344.JPG

 

Operační pole bylo standardně připraveno (oholeno, vydesinfikováno). Rána v původním místě průstřelu byla opětovně vyčištěna, mírně rozšířena a přes trasu průstřelu byla vyndána diabolka. Odstranění střely usnadnil fakt, že se ze svého původního místa posunula mírně k místu průniku do těla.

 

operační pole s desinfekčním mýdlem

DSC00346.JPG

 

Vzhledem k předchozí výrazné zánětlivé reakci a také kvůli stáří rány jsme se rozhodli poranění nadále hojit sekundárně. To v praxi znamená, že kocourek k nám několik následujících dnů docházel na pravidelné čištění rány, výměnu zavedeného drénu a povrchového krytí.

 

nově ošetřená a převázaná rána

DSC00353.JPG

 

Stav se k radosti všech zúčastněných velmi rychle lepšil, takže po páté kontrole byl kocourek ponechán v domácím ošetření.

 

 

 

zpracovala MVDr. Tereza Štěpánková


Veterinární klinika Průhonice: STŘELNÁ RÁNA

A A A